X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ابقا و احیای سنتهای ایرانی با رویکردی نو در قاضی جهان

24 آذر 1395 ساعت 11:14

 

 

 

ابقا و احیای  سنتهای ایرانی با رویکردی نو در قاضی جهان  

دکتر جواد رنجبری قاضی جهانی (دانش آموخته دکترای مدیریت کسب و کار DBA)

سر ویلیام آرتور لوئیس (Arthur Lewis) که برنده جایزه  نوبل در رشته اقتصاد است می گوید: « توسعه عبارت است  از گسترش تدریجی بخش مدرن و کاهش تدریجی بخش سنتی». این تعریف ساده به تعریف دو بخشی نیز معروف است اقتصاد را به دو بخش مدرن  و سنتی تقسیم می کند و مدرن شدن را توسعه می داند.

می توان گفت از دید لوئیس، مفاهیم پیشرفته، صنعتی و شهری و همین طور مفاهیم سنتی، کشاورزی و روستایی باهم مترادف هستند. به عبارت دیگر، بخشهای مدرن یا صنعتی یا شهری مبتنی بر علم هستند و توسعه به معنی آن است که بخش مدرن به تدریج گسترش یابد. اگرچه در کشورهای توسعه یافته مدرنیزم، صنعتی شدن وشهرنشینی باهم هماهنگ اند ولی در کشورهای توسعه نیافته این سه مفهوم تفاوتهای معنی داری باهم دارند. مثلاً اگر درایران این مفاهیم را بررسی کنیم متوجه می شویم که برخلاف جوامع توسعه یافته که هر پدیده مدرن، خوب و هر پدیده سنتی، کهنه و بد است، در ایران،هر پدیده مدرن واقعاً نو وخوب محسوب نمی شود و همین طور هر پدیده سنتی را نمی توان کهنه و ناپسند شمرد، در واقع پدیده های سنتی را می توان به سه گروه قابل ابقا، قابل احیا و قابل حذف تقسیم کرد. سنتهایی مانند صله ارحام، احترام به بزرگترها و بزرگداشت مراسم نوروز و دورهم نشینی در پای کرسی در شب های زمستان به ویژه شب یلدا از سنتهای قابل ابقا هستند. مشارکت در مراسم ازدواج از سنتهای قابل احیا است که خوشبختانه هنوز در برخی مناطق ایران رایج است؛ بدین ترتیب که وقتی دختر و پسری به ازدواج تصمیم می گیرند، مشکل مالی مانع برگزاری ازدواج نمی شود، بلکه سهیم شدن خویشاوندان و دوستان دختر و پسر در تامین هزینه های ازدواج و وسایل خانه، انجام سنت حسنه ازدواج را ممکن می سازد.

سنتهای گروه سوم، سنتهای منفی است و لازم است منسوخ شوند. از جمله آنها می توان به قمه زنی اشاره کرد که خوشبختانه اخیراً با درایت مسئولین جمهوری اسلامی جلوی آن گرفته شده است.

لذا شایسته است امر ابقا و احیای  سنتهای ایرانی با رویکردی نو در قاضی جهان نیز دنبال شود تا ضمن توسعه فرهنگی  و اجتماعی قاضی جهان در کنار تحکیم سنت های زیبا، شاهد بروز خلاقیت های جدید در عرصه های علمی و سایر عرصه های توسعه در منطقه باشیم.


دکتر جواد رنجبری قاضی جهانی (دانش آموخته دکترای مدیریت کسب و کار DBA)

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد