X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

آیین سلفچه گردانی در مراسم نذورات محرم در قاضیجهان

26 مهر 1395 ساعت 09:01


 


آیین سلفچه گردانی در مراسم نذورات محرم در قاضیجهان

شستن دست ها با آفتابه و لگن از رسوم قدیمی اهالی قاضی جهان 

 

آفتابه و لگن که در گویش محلی آفتافا سلفچه خوانده می شوند اظروفی هستند  که در زمانهای قدیم اهالی قاضی جهان  برای شستن دستها از آن در مجالس و مهمانیهایشان استفاده میکرده اند.

 لگن ظرف زیبا و دایره ای شکل بوده که از جنس مسی یا برنجی ساخته می شدند،  لبه های تزیین شده آن  بر زیبایی این ظروف می افزود،  درقسمت درب آن صفحه ای گرد که  سوراخهایی برای صاف شدن آب در آن تعبیه که این سوراخها اشکال هندسی بسیار زیبا راتشکیل میدادند، این ظروف اکثرا در محافل و مجالس اعیانی قاضی جهان استفاده می شد بصورتی که کسانیکه قصد شستن دستهای خود را داشتند دستهای خود را بر روی این لگن گرفته و یکنفر با آفتابه مخصوص آب روی دستان وی می ریخت.

 

یکی از رسوم ماندگار قدیمی جالب دهه اول محرم مراسم احسان و خرجی(نذری)  امام حسین (ع) است که معمولا از روز اول محرم شروع و تا سیزدهم محرم ادامه پیدا می کند .

در این مراسم ابتدا بعد از اجتماع مردم در مساجد، چهارفراش با آفتابه و لگن و گاه با حوله ای بر دوش وارد مجلس شده و از طرف بزرگترها که در صدر مجلس نشسته اند شروع و دست همه افراد را می شستند که این عمل را در پایان صرف شام و یا ناهار دوباره تکرار می کردند.

 در سالهای اخیر شستن دستها تنها به ردیف ریش سفیدان مجلس  محدود شده است و تنها در ابتدای مجالس انجام می پذیرد.

از فراشان پنج دهه گذشته در مساجد قاضی جهان می توان به آقایان مرحوم حاج محمدسلطانی، مرحوم حاج مجید سلطانی، مرحوم علی خلیل زاده، حاج محمد ملاباقری، حاج محمد پورصادق، حاج ابوالفتح پورصادق، حاج ابوالفضل کاظم زاده، حاج علی برزگر، حاج کریم رنجبری، حاج محمد رنجبری، حاج حسین میرزایی، رسول خوشبخت، حسین فقیهی، حاج علی اصغر غلامعلی زاده ، مقصود امینی ، صمد رنجبری و... را می توان نام برد.

 

 

 

 

گزارش خبری مستند پخش شده از تلویزیون در دو قسمت فارسی و ترکی  

درباره آیین سلفچه گردانی در مراسم نذورات محرم در قاضیجهان - آذرشهر 

تهیه کننده و خبرنگار: آقای مهدی جلیلی/محرم ۱۳۹۵ 

 پخش شده از شبکه سهند 

برای دریافت گزارش تلویزیونی کلیک کنید: 

 

گزارش ترکی 

 

گزارش فارسی 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      

    

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد