همایش منطقه ای تجلیل از پیرغلامان حسینی آذرشهر در قاضیجهان برگزار شد

16 آبان 1395 ساعت 08:56

 

 

 

 

همایش منطقه ای  تجلیل از پیرغلامان حسینی آذرشهر در قاضیجهان برگزار شد

نقش بی بدیل مداحان، شاعران وخادمان حسینی در رساندن پیام اصیل عاشورا به جهانیان  

 

از 20 پیرغلام ، مداح و شاعر دربار اباعبداله الحسین علیه السلام شهرستان آذرشهر در دهستان قاضیجهان تجلیل شد .

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری در همایش منطقه ای  تجلیل از پیرغلامان حسینی آذرشهر در قاضیجهان که همزمان با پنجم صفر سالروز شهادت حضرت رقیه بنت الحسین سلام الله علیها با حضور بیش از 200 نفر از مداحان ، شعرا و پیرغلامان حسینی شهرستان آذرشهر در محل حسینیه قاضی جهان برگزار شده بود گفت: الگوگیری از مکتب سرخ عاشورا و وجود رهبری آگاه و شجاع موجب پیروزی و تداوم انقلاب اسلامی ایران شده است .

آیت الله محمدتقی پورمحمدی افزود: امروز نیز مدافعان حرم و رزمندگان جبهه مقاومت اسلامی ادامه دهندگان راه شهدای کربلا هستند که ضمن دفاع از ناموس اهل بیت علیهم السلام از مرزهای کشورمان حفاظت می کنند .

وی با اشاره به نقش مداحان ، شاعران و خادمان حسینی در رساندن پیام اصیل عاشورا به جهانیان تصریح کرد: پیرغلامان و مداحان دربار امام حسین علیه السلام با تاسی از حضرت زینب و امام سجاد علیهم السلام در بیان اهداف عاشورا و ذکر مصیبت اهل بیت تلاش می کنند .

آیت الله پورمحمدی با بیان این که غرب از نفوذ تفکر شیعی در جهان هراسان است، گفت: انقلاب اسلامی ایران با تأسی از آموزه های مکتب حسینی منشأ بیداری اسلامی بوده است.

وی با بیان این‌که عزاداری برای حضرت سیدالشهدا(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت تا قیام قیامت تداوم خواهد داشت، خاطرنشان کرد: نگاهی به تاریخ نشان می دهد که دشمنان اهل بیت(ع) در هر زمان خواسته‌اند با روش های مختلف یاد و نام ائمه اطهار(ع) در اذهان مردم جهان فراموش شود، اما آتش عشق به سیدالشهدا(ع) روز به روز شعله‌ور تر شده است.

امام جمعه مراغه با تأکید بر این‌که عزاداران حسینی بایستی با پرهیز از افراط و تفریط و تنها با معرفت و در شأن حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به عرض ارادت و سوگواری بپردازند، افزود: اگر عزاداری برای مصائب خاندان رسول الله(ص) بدون معرفت و بصیرت باشد، خروجی ایده‌آل در زندگی افراد نخواهد داشت.

وی زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدای کربلا و نهضت حسینی را ضرورت انکارناپذیر دانست و گفت: توجه به مکتب عاشورا به زندگی بشریت جهت می دهد؛ اگر انسان به دنبال تعالی از فرش به عرش است؛ راهی جز تمسک به قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) ندارد.

وی با تأکید بر این‌که انقلاب اسلامی ایران با تأسی از آموزه های مکتب حسینی منشأ بیداری اسلامی بوده است، تصریح کرد: اگر امروز شاهد جنایت‌های تروریست‌های تکفیری، سعودی و صهیونیستی در عراق، سوریه، یمن و دیگر کشورهای اسلامی هستیم، نشان دهنده خشم اسلام آمریکایی از نفوذ تفکر شیعی در میان مسلمانان دارد.

با مذاکره و اعتماد به دشمنان، نمی توان اسلام ناب محمدی را زنده نگه داشت

دکتر احمد علیرضابیگی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی هم در این همایش، مهمترین پیام نهضت عاشورا را مقاومت در برابر مستکبران دانست و گفت: امام حسین علیه السلام در کربلا نشان داد با مذاکره و اعتماد به دشمنان، نمی توان اسلام ناب محمدی را زنده نگه داشت .

وی افزود : مهمترین دستاورد برجام این است که مردم به پیش بینی، درایت و دور اندیشی رهبر معظم انقلاب درباره بی نتیجه بودن مذاکره و اعتماد به دشمن مستکبر بیش از پیش واقف شدند .

دکتر بیگی خاطرنشان کرد: تنها راه پیشرفت ، توسعه و سرافرازی کشورمان تاسی به مکتب عاشوراست نه مذاکره با آمریکایی که بدعهدترین و دروغگوترین دولتهاست.

قاضی جهان مهد پرورش مداحان بزرگ در سطح  شهرستان آذرشهر بوده است 

مسوول برگزاری همایش منطقه ای تجلیل از پیرغلامان حسینی شهرستان آذرشهر نیز با بیان اینکه در طول چهارده قرنی که از اسلام می‌گذرد شعرای متعددی با زبان ماندگار شعر در مدح و رثای اهل بیت (علیهم‌السّلام) بالاخص در رابطه با حماسه عاشورای حسینی و مظلومیت‌های اهل بیت (علیهم‌السّلام) به سرودن شعر پرداخته و به نشر فضایل و مناقب ائمه معصومین (علیهم‌السّلام) در قالب شعر جامع عمل پوشانده‌اند گفت: شعرا و مداحانی که در مدح ائمه اطهار - علیهم السلام- و بیان فضائل ایشان و ظلم و ستم هایی که بر ایشان رفته بود شعر می سرودند همواره مورد توجه و عنایت ائمه بوده اند. آنها با زبانی مؤثر و شیوه ای کار آمد در جهت اهداف سیاسی و فرهنگی ائمه اطهار(ع) حرکت می کردند و با اشعار خویش حقانیت ائمه را اثبات می کردند. از جمله این شاعران می توان به حسان بن ثابت ، فرزدق، کمیت ، سید حمیری و دعبل خزائی اشاره کرد.

مهندس وحید کاظم زاده قاضی جهانی با بیان اینکه شعرا و مداحان با مضامین پرمحتوا و صدای خوب جوانان را هدایت کرده و آنان را عاشق مجالس اهل بیت می سازند و باید گفت کسی که عاشق اهل بیت شد قطعاً می تواند مسیر هدایت و رستگاری را دریابد گفت: در این میان قاضی جهان به دلیل پتانسیل ها و فعالیت های مذهبی و دینی هیئت های مذهبی اش همواره از مهدهای پرورش مداحان، نوحه خوانان، مرثیه سرایان و مؤذنین بزرگی در منطقه آذرشهر بوده و در این مسیر ید طولایی داشته است. وجود مداحان و شاعران بزرگی در آن در رونق بخشیدن و گرم و زنده نگه داشتن مراسم عزاداری سالار شهیدان امام حسین(ع) نقش عمده ای ایفا نموده است.

وی افزود: از بزرگان این عرصه در یکصدسال گذشته می توان به مرحوم ملا احمد شیخ مؤذن، مرحوم شیخ علی شیخ علی زاده، مرحوم ملامحمد علی ایمانی، مرحوم حاج محمود شیخ علی زاده، مرحوم فرج الله ایمانی، مرحوم مشهدی حسینقلی ایمانی، مرحوم ملاباقر ملاباقری، مرحوم ملاحسین ملاباقری،  مرحوم کربلایی حسن کاظم زاده، مرحوم مشهدی محمد صمدی، مرحوم مشهدی حسن باقرپور، شهید ابوالفضل خوشبخت،  شهید حسن بایرامی،  مرحوم مشهدی سلطانعلی صادقی،  مرحوم صادق صادق زاده مقدم، مرحوم حاج محمدحسین ایمانزاده،  مرحوم حاج جعفر بابازاده، مرحوم ملا مهدى شیخ علیزاده، مرحوم اسماعیل حمیدی و مرحوم حاج حسین باقرپور اشاره نمود که خدمات زیادی در ارتقاء سطح مداحی در  قاضی جهان و سطح منطقه به منصه ظهور رسانده اند.

مسوول برگزاری همایش منطقه ای تجلیل از پیرغلامان حسینی قاضی جهان در خاتمه با بیان اینکه تجلیل از مداحان شهید و پیرغلامان فقید حسینی از دیگر برنامه های این همایش بود که با حضور علما و روحانیت منطقه ، حضرت آیت الله شیخ محمدتقی پورمحمدی نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری و نماینده محترم بعثه مقام معظم رهبری در شمالغرب کشور و مسئولین محلی و آقایان دکتر علیرضا بیگی و دکتر محمدحسین فرهنگی نمایندگان مردم تبریز ، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی صورت پذیرفت افزود: امیدواریم بتوانیم این مراسم را در سالهای آینده باشکوه تر و شایسته تر از این برگزار نماییم.

تجلیل از پیرغلامان حسینی تجلیل از همه خوبی هاست 

مسوول کانون مداحان شهرستان آذرشهر نیز با بیان اینکه پیرغلامان حسینی، نور چشم دوستداران  اهل بیت(ع) هستند گفت: تجلیل از پیرغلامان حسینی تجلیل از همه خوبی هاست.

آقای علیرضا ایمانزاده که خود در سالجاری منتخب پیرغلامان استان آذربایجان شرقی در همایش سراسری پیر غلامان حسینی در بندرعباس بود افزود: این همایش منطقه ای با مشارکت هیئات مذهبی قاضی جهان و کانون مداحان شهرستان آذرشهر و با حضور پیرغلامان شهرهای آذرشهر، گوگان ، ممقان ، تیمورلو و قاضی جهان و 40 روستای شهرستان آذرشهر  در محل حسینیه قاضی جهان  برگزار شده و مداحان شاخص منطقه که در ترویج حماسه عاشورا و تبیین ویژگی های امام حسین (ع) و فرهنگ عاشورا در سطح شهرستان تلاش کرده اند در این اجلاس تجلیل شدند.

وی هدف از برگزاری این همایش‌ را ترویج فرهنگ عاشورایی در بین مردم و تکریم خادمان اهل بیت  عنوان نمود و افزود: تمامی هیئت‌های منطقه  از جایگاه خاصی برخوردارند و نمی‌توان آنها را سطح بندی کرد، از اکثریت هیئت‌ها برای حضور در همایش دعوت به عمل آمده، اما  در این همایش از 20 مداح و پیرغلام حسینی از 20هیئت که توسط گروه ارزیابی کانون مداحان شهرستان براساس شاخص‌های این کانون  انتخاب شده‌اند تجلیل می شود.

مسوول کانون مداحان شهرستان آذرشهر با بیان اینکه برنامه همایش تجلیل از پیرغلامان مخصوص قشر خاصی نبوده و حرکتی مردمی است ادامه داد: با توجه به اینکه این مراسم در سالروز شهادت حضرت رقیه سلام الله علیها برگزار می شود پرداختن به شهدای مدافع حرم و ذکر مصائب اهل بیت از دیگر برنامه های جنبی سخنرانان و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت بود.

گفتنی است در این همایش که با مشارکت هیئات مذهبی قاضی جهان شامل هیئت های حسینیه، اکبریه و رزمندگان اسلام، سازمان تبلیغات اسلامی شهرستان آذرشهر، شورای هیئات مذهبی شهرستان آذرشهر، کانون مداحان شهرستان آذرشهر ، شورای اسلامی و دهیاری قاضی جهان، هیئت امنای مساجد قاضی جهان، انجمن توسعه شهرستان آذرشهر، اعضای گروه های مجازی آنایوردوم و هیئت حسینیه قاضی جهان، کانون فرهنگى سیدالشهدا (ع) قاضى جهان و با حضور مادحین، شعرا و پیرغلامان حسینی شهرستان آذرشهر و جمعی از مسئولین محلی شهرستان، در محل حسینیه قاضی جهان برگزار شد از شعرا ، مادحین و پیرغلامان حسینی  قاضی جهان و شهرستان آذرشهر شامل آقایان  حاج محمد شیخ علی زاده قاضی جهانی، حاج حمید شیخ علی زاده قاضی جهانی، حاج حسن حسینی قاضی جهانی، حاج علی محمد صادق زاده قاضی جهانی، حاج  رشیدعلی جعفرزاده قاضی جهانی، کربلایی ابوالقاسم شیخ علی زاده قاضی جهانی،  حاج محمد موذن زاده، حاج محمدحسین خلیل نژاد قاضی جهانی، حاج مجید (محمدباقر) وثوقی قاضی جهانی، حاج سیدعلی حسینی، حاج کریم کریمی تیمورلوئی، حاج عباسعلی علیپور، حاج ابراهیم خشکباری، حاج قدیر اسماعیلی، حاج علی حسین یوسفی، حاج اصغر دایی زاده  فرج،  حاج یحیی جهانی، حاج  محمدپاشایی، حاج محمدباقرعبدالرحیمی کوچه و حاج  میکائیل عباسقلی زاده با اهدای لوح و جوایز ارزنده ای تجلیل شد. 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد