اهمیت آب در وطن زیبایمان قاضی جهان

16 دی 1395 ساعت 09:46

 

 

 

 

 

 

اهمیت آب در وطن زیبایمان قاضی جهان 

دکتر جواد رنجبری قاضی جهانی

در زمانهای نه چندان دور اجداد ما برای ادامه حیات و دسترسی آسان به آب در نقاط خاص جغرافیایی سکنی گزیدند.گاهی برای برای انتقال آب از نقاط مرتفع به نقاط پست مجبور به احداث قنات با طول دهها کیلومتر و با عمق بیش از پنجاه متر بودند.آنان به اهمیت این مایه حیات بخش پی برده بودند.

قاضی جهان به لحاظ آبهای زیرزمینی یکی از پر آبترین مناطق آذرشهر می باشد وجود تعداد چهل و اندی چشمه در گذشته و تعدا 3+14 حلقه چاه نیمه عمیق که حداقل دبی چاههای مزبور 4 اینچ وحداکثر دبی آنها 8 اینچ در جنوب شرقی قاضی جهان، بیانگر این واقعیت است که به لحاظ منابع آبی، قاضی جهان و آبادیهای اطراف آن به حول و قوه الهی تا بحال با هیچ مشکلی مواجه نگردیده اند.

حفر قنات قدیمی ترین و بزرگترین اقدام کشاورزان قاضی جهان در تهیه آب از روزگاران گذشته بوده و آنچه مسلم است حفر قنات از دیر باز معمول بوده که از کانال و مجاری زیر زمینی جریان می یافت.

با از بین رفتن تعداد زیادی از چشمه های مذکور و پائین رفتن سطح آب چاههای موجود بررسی ها نشان می دهد که در سالهای اخیر پمپاژ شدید از چاههای یاد شده جهت آبیاری کشاورزی ذخایر آبی  قاضیجهان را مورد تهدید قرار داده است و حتی در مناطق پایین تر مثل تیمورلو، آب شیرین بسیاری از چاهها خشک شده و بجای آن آب شور بالا آمده است و به خاطر تبخیر زیاد مقداری از زمینهای تیمورلو به صورت شوره زار در آمده و اندوده های نمکی در سطح اراضی به خوبی مشخص است. بنابراین حتی اگر در حال حاضر  قاضی جهان از نظر منابع آبی محدویت نداشته باشد شواهد و قرائن امر نشان می دهد که این خطر برای آن نیز و جود دارد بطوریکه در خود قاضی جهان عمق چاههای آب از 10متر به 35 متر نزول کرده و از تعـداد چشمه ها و قنـات های مذکور 12 چشمه باقی مانده است، از چشمه ها و قنات های قاضی جهان می توان قنات میر آقاسی، حاج عبدل، چمن،ملا، سربازلار، یوشانلو، قاسم، عبدل، حسین آباد، سید آباد، اکبر آباد، چای چشمه، میر عبدالله، بیوک سو، شورانلو، بالاآغ گل،بیوک آغ گل، دیزج آقا حسن ،کت چشمه سی و تپه چشمه سی را نام برد.

آب یعنی آبادی ، برخی از صاحب نظران معتقدند در سالهای نه چندان دور جنگ آب اتفاق می افتد.چرا که نفت (طلای سیاه) جایگزین دارد اما آب جایگزین ندارد . هم وطن قاضی جهانی از همین حالا باید برای مصرف صحیح آب فرهنگ سازی کنیم. به بچه های خود طرز صحیح مصرف آب را یاد دهیم.در مصرف این مایه حیات بخش صرفه جویی کنیم و قدر این نعمت الهی را بدانیم.

در قرآن به خاطر تقرب فوق العاده آب و زندگی در چندین مورد حیات انسانها و زندگی به آب نازل گشته از آسمان تشبیه شده است .نکته بسیار زیبا در همان اصل تشبیه است که حیات، آب است و آب، حیات است.

خداوند متعال در آیه چهل و سه سوره نساء و آیه شش سوره مائده سفارش می نماید که برای طهارت و آماده شدن برای عبادت خداوند از آب استفاده کنید.

و در سوره بقره آیه بیست و دو خداوند آب را نعمتی فرستاده از آسمان و مایه برکت و منشا روزی بشر معرفی می نماید.خداوند می فرماید آب گوارا را برای دوزخیان حرام گردانیدم و بهشتیان از این نعمت استفاده می نمایند.

لذا شایسته است به اهمیت آب در وطن زیبای خودمان قاضی جهان دوباره اندیشی کنیم و با بهره وری بهتر از آب چاه های کشاورزی و قنوات و جایگزینی آبیاری سنتی با آبیاری مدرن و تحت فشار همچون آبیاری قطره ای گامی در راستای حفظ آب های سطحی و زیرزمینی در قاضی جهان و منطقه تلاش نماییم.

***دکتر جواد رنجبری قاضی جهانی (دانش آموخته دکترای مدیریت کسب وکار DBA)

نظرات (1)
16 دی 1395 ساعت 18:05
وب متفاوت و زیبایی دارین خیلی خوشحال شدم دوباره به وبتون اومدم باعث افتخاره شما هم به من سر بزنید خیلی ممنون
65185
امتیاز: 0 0
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد